Provost Roderick Nairn
Provost Roderick Nairn

Dear colleagues,

Each year we honor one of the university’s greatest assets—our remarkable faculty—with the faculty awards. These accolades recognize superior accomplishments in teaching, leadership and service, research and creative activities, librarianship, faculty mentoring, and practices related to non-tenure-track faculty.

The awards are special not just because they acknowledge outstanding performance in our core areas as a university, but also because they are recognition by faculty peers of this exemplary work. Recipients are chosen by selection committees comprising previous award winners.

In addition to the faculty excellence award winners listed below, we recognize Professor of Emergency Medicine Benjamin Honigman, winner of the 2018 Joseph Addison Sewall Award for exceptional contributions of leadership and vision to CU Anschutz.

CU Anschutz faculty award winners will be recognized at the May 25 commencement, and CU Denver winners at a luncheon on October 5.

Please join me in congratulating the 2018 faculty honorees.

Sincerely,

Roderick Nairn
Provost and Executive Vice Chancellor for Academic and Student Affairs

2018 Faculty Award Winners 

CU Anschutz Medical Campus

President’s Excellence in Teaching Award
Patrick Judson Blatchford, Colorado School of Public Health (Biostatistics and Informatics)
James DeLapp, School of Dental Medicine (Restorative Dentistry)
Scott Mueller, Skaggs School of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences (Clinical Pharmacy)
Tammy Spencer, College of Nursing
Kristina Tocce, School of Medicine (Obstetrics and Gynecology)

Chancellor’s Teaching Recognition Award
Daniel Bessesen, School of Medicine (Medicine)
Marcia Gilbert, College of Nursing
Jennifer Kiser, Graduate School (Skaggs School of Pharmacy and Pharmaceutical)
Ty Kiser, Skaggs School of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences (Clinical Pharmacy)
Glenn Patterson, Colorado School of Public Health
Ethelyn Thomason, School of Dental Medicine (Restorative Dentistry)

CU Denver
Campus award winners are denoted with an asterisk. 

Excellence in Leadership and Service
Barbara Ambach, College of Architecture and Planning (Architecture, Planning, and Design)
Jeffrey Beall, Auraria Library
Sasha Breger Bush, College of Liberal Arts and Sciences (Political Science)
Caroline Clevenger, College of Engineering and Applied Sciences (Civil Engineering)
Mary Guy, School of Public Affairs
Kristin Kilbourn, College of Liberal Arts and Sciences (Psychology)
Gary Olson*, College of Liberal Arts and Sciences (Mathematical and Statistical Sciences)
Lori Ryan, School of Education and Human Development

Excellence in Teaching
Professor/Associate Professor/Assistant Professor
Stacey Bosick, College of Liberal Arts and Sciences (Sociology)
Storm Gloor*, College of Arts and Media (Music and Entertainment Industry Studies)
Jamie Hodgkins, College of Liberal Arts and Sciences (Anthropology)
Tim Lei, College of Engineering and Applied Sciences (Electrical Engineering)
Joanna Luloff, College of Liberal Arts and Sciences (English)
Onook Oh, Business School
Andrew Rumbach, College of Architecture and Planning (Urban and Regional Planning)
Elizabeth Steed, School of Education and Human Development
Chris Weible, School of Public Affairs

Senior Instructor/Instructor/Lecturer
Laurel Beck, College of Liberal Arts and Sciences (Integrative Biology)
Chris Daniels, College of Arts and Media (Music and Entertainment Industry Studies)
Bassem Hassan*, College of Liberal Arts and Sciences (Political Science)
Antwan Jefferson, School of Education and Human Development
RaKissa Manzanares, College of Liberal Arts and Sciences (Mathematical and Statistical Sciences)
Pamela Medina, School of Public Affairs
David Ruderman, Business School
Matthew Shea, College of Architecture and Planning (Architecture, Planning, and Design)

Excellence in Research and Creative Activities
Hamilton Bean, College of Liberal Arts and Sciences (Communication)
Nicole Beer, College of Liberal Arts and Sciences (English)
Sommer Browning, Auraria Library
Catalin Grigoras, College of Arts and Media (Music and Entertainment Industry Studies)
Bryn Harris, School of Education and Human Development
Tanya Heikkila, School of Public Affairs
Yail Jimmy Kim*, College of Engineering and Applied Science (Civil Engineering)
Jeremy Nemeth, College of Architecture and Planning (Urban and Regional Planning)
Traci Sitzman, Business School
Michael Wunder, College of Liberal Arts and Sciences (Integrative Biology)

Excellence in Faculty Mentoring
(Selected by the Center for Faculty Development)
Dawn Gregg, Business School

Excellence in Librarianship
(Selected by the Library Faculty Personnel Committee)
Katy DiVittorio, Auraria Library